14
دسامبر

انواع لامپ ها

امروزه لامپ‌ های متفاوتی در بازار موجود است که هر کدام برای کاربرد های خاصی طراحی شده اند. برخی از انواع بسیار زیاد لامپ های موجود به شرح زیر است:

   • لامپ التهابی
   • لامپ‌های ماکروویو
   • لامپ هالوژن
   • لامپ مهتابی
   • LED

   لامپ

لامپ التهابی

این دسته علاوه بر لامپ های حبابی معمولی شامل انواع متنوع دیگری مانند لامپ‌ های کم توان نیز می‌شود که کاربرد های بسیار زیادی دارند.

به دلیل بهینگی بالا اکنون به صورت عمده با LED ها جایگزین شده‌اند.

به دلیل تولید گرمای زیاد و مصرف برق بالا بسیاری از کشور ها علاقه زیادی به استفاده از این نوع لامپ ها ندارند.

 

لامپ‌ ماکروویو

در سال‌ های اخیر قطعات نیمه هادی به‌ طور فزآینده‌ ای جایگاه لامپ‌ های ماکروویو را پر نموده و مزایای متعدد هم دارند.
انواع بسیار زیادی از لامپ‌ های ماکروویو بر اساس نیاز و نوع عملکرد آن ها در بازار موجود است. اما تمامی آن ها وجوه مشترک زیادی دارند. اولین نکته اینکه در تمامی آن ها برهم کنش اشعه با یک میدان مغناطیسی در داخل روکش خلأ شیشه‌ ای را داریم. بنابراین می‌بایست به طریقی انرژی RF در خارج این روکش به آن تزویج نماییم. این کار را معمولاً با پنجره‌ های سطحی یا حلقه‌ ها و پروب‌ های تزویجی هم محور انجام می‌دهیم.

لامپ

لامپ هالوژن

هالوژن ها معمولا در ابعادی کوچک‌ تر از لامپ‌ های رشته تولید می شوند، زیرا برای بازدهی مناسب باید دمای حباب بالای ۲۰۰ درجه باشد. به این جهت حباب از جنس سیلیکای سیم‌کشی شده یا بعضی اوقات شیشه آلومینوسیلیکات باشد. مدل‌ های ساخته شده برای ولتاژ های ۱۲ و ۲۴ ولت رشته‌ های فشرده تری دارند که برای کنترل نوری مناسب اند. همچنین بازده نوری بیشتری دارند و عمر بیشتری نسبت به مدل‌ های غیر هالوژنی دارند.

مقدار نور خروجی هم تقریباً در طول عمر لامپ ثابت است.

 

لامپ مهتابی

لامپ مهتابی اولین بار بوسیله نیکلای تسلا اختراع شد، که دارای بازده نوری بیشتری نسبت به لامپ رشته‌ای داشت.

برای تولید میزان  نور یکسان، این لامپ‌ ها نسبت به لامپ‌ های معمولی حدوداً ۴/۱ تا ۳/۱ برق مصرف می‌کنند. در ابتدا این نوع لامپ به دو گروه خطی و دوار محدود می‌ شد و مدل های دیگر آن محبوبیت زیادی نداشتند.
لامپ‌های فلورسنت در رنگ‌های متنوعی (منظور از دمای رنگ اثر رنگ بر روح و روان است به عنوان مثال رنگ آبی سرد و رنگ قرمز گرم است) ساخته می‌شود. در بعضی کشورها نوع سفید سرد (CW) رایج تر است در صورتی که در بعضی دیگر رنگهای سفید گرم تر غالب است.

لامپ

 

LED

LED ها بیشتر برای کار های توان پایین و مقرون به صرفه مثل نورپردازی در شب و چراغ‌ قوه ها کاربرد دارند. LED های رنگی همچنین می‌توانند برای کار های زیبا مانند نورپردازی اشیاء شیشه‌ ای یا حتی برای قطعات یخ در نوشیدنی‌ ها و میهمانی‌ ها مورد استفاده شوند.

همچنین در جشن‌ ها نیز برای زیبایی بیشتر محیط قابل استفاده هستند.

بعضی از LED ها از لامپ‌ های رشته‌ ای بازده کمتر و بعضی بازده بیشتری دارند.  تغییرات دمایی باعث می‌شود مقدار توان برای یک لامپ LED نسبت به یک لامپ رشته‌ ای در همان سایز بیشتر باشد و باعث برتری نسبت به لامپ‌ های رشته‌ ای می‌شود. فناوری LED برای طراحان نور مناسب است زیرا مصرف توان و تولید دمای بسیار پایین، کنترل روشن , خاموش آنی، و در مورد نور تک رنگ، ثبات رنگ بسیار بالایی در طول عمر خود و به نسبت هزینه تولید پایینی دارد.