18
دسامبر

مزایای لامپ LED

لامپ های LED هم مانند بسیاری دیگر از انواع لامپ ها و محصولات روشنایی موجود دارای مزایا و معایبی می باشند. در این مقاله به برخی از مزایای این نوع لامپ ها در مقایسه با انواع دیگر لامپ ها اشاره می کنیم:

 مزایا:

۱ – طول عمر

اولین و مهم‌ ترین مزیت این نوع لامپ ها طول عمر بسیار بالای آن ها می‌باشد.لامپ‌ های LED طول عمری بین ۵۰ تا ۶۰ هزار ساعت دارند. این مقدار عمر در مقایسه  با دیگر  لامپ‌ های موجود بسیار بیشتر است.همچنین طول عمر لامپ‌ های LED به هیچ وجه به تعداد دفعات روشن و خاموش شدن آن ها بستگی ندارد.می‌توان لامپ‌ های LED را میلیون‌ ها بار روشن و خاموش کرد. در واقع طول عمر لامپ‌ های LED تنها به مدت زمان روشن ماندن آن ها دارد.

۲ – بازده  نوری

یکی دیگر از مزایای لامپ‌ های LED  بازده نوری بالای این نوع لامپ‌ ها است. در حال حاضر لامپ‌ های LED بازده‌ نوری ای بین ۷۴ تا ۱۲۰ لومن بر وات را دارا می‌باشند. این مقدار برای لامپ‌ های رشته‌ای ۱۰ تا ۱۵ لومن بر وات، برای لامپ‌ های کم‌مصرف ۴۵ تا ۶۵، برای لامپ‌ های بخار جیوه ۳۵ تا ۶۰، برای لامپ‌ های بخار سدیم ۶۰تا ۱۱۰ و برای لامپ‌ های متال هالید ۷۵ تا ۸۵ لومن بر وات می‌باشند.

 

لامپ LED

 

۳ – زمان پاسخ  دهی

لامپ‌ های LED به محض رسیدن جریان برق روشن می‌شوند ولی لامپ‌ های متال هالید زمانی بالغ بر ۵ دقیقه لازم دارند تا به حداکثر میزان نور خود برسند. به عبارت دیگر لامپ‌ های LED پانزده میلیون بار سریع‌ تر روشن می‌شوند.

 

4 – تنظیم شدت نور

  1. امکان تنظیم نور در لامپ‌ های LED با استفاده از تکنولوژی PWM امکان پذیر است.
  2. این فناوری با کنترل سطح ولتاژ به کمک تغییر پهنای پالس که در اکثر میکروکنترلرها موجود است امکان تنظیم نور را به فرد می دهد.

لامپ LED

 

5 – تنظیم زاویه پخش

در لامپ‌ های LED نور در تمام جهت ها  منتشر نمی‌شود.

اما با استفاده از لنز هایی با زاویه های دلخواه، زاویه تابش کاملاً قابل کنترل است.

6 – منبع تغذیه

LED ها قابلیت تغذیه هم با جریان AC  و با هم جریان DC با مصرف کم را دارند.

لذا می‌توانند از منابع انرژی خورشیدی یا باتری نیز جهت تأمین نیروی مورد نیاز خود استفاده کنند.