21
دسامبر

لامپ هالوژنی چیست؟

لامپ های هالوژنی نوعی لامپ های رشته‌ ای هستند که در ساختار آن ها از گاز های فشرده و مقداری عناصر هالوژن به کار رفته است. ساختار این نوع لامپ‌ ها موجب ته‌ نشین شدن تنگستن بخار شده بر روی رشته شده و نقش مؤثری در افزایش عمر این نوع لامپ‌ ها دارد. به علت وجود همین چرخه امکان بالا بردن دمای رشته بدون کاهش عمر لامپ نسبت به لامپ‌های معمولی به وجود می‌آید که موجب افزایش بهره‌ وری آن ها می شود. این لامپ‌ ها همچنین به علت اندازه کوچک و نور مناسب و آرامش بخششان، کابردهای خاص خودشان را در میان سیستم‌های روشنایی دارند. به عنوان مثال، یک لامپ 100 وات با اندازه بزرگش، با یک لامپ هالوژن خودرو در اندازه کوچک و همچنین با بهره نوری بالاتر، برابری می‌کند.

 

لامپ هالوژن

تاریخچه لامپ هالوژن

اولین لامپ‌ های هالوژنی در سال ۱۹۵۹ به وسیله شرکت جنرال الکتریک ساخته و به بازار عرضه شد. در ساخت این لامپ‌ ها از ید استفاده می‌شد و به آن‌ ها را کوارتز ید می گفتند. در آن زمان از این لامپ‌ ها برای کاربرد هایی خاص مانند روشنایی استادیو ها، پروژکتور ها و لامپ‌ های مورد استفاده در خودرو ها استفاده می‌شد. بعدها در اوایل دهه ۱۹۷۰ حباب‌ های خاصی نیز برای این لامپ‌ ها ایجاد شد که آلومینوسیلیکا نام داشت. امروزه با پیشترفت تکنولوژی ساخت این لامپ‌ ها قیمت تمام شده آن ها نیز کاهش و کارایی آن ها افزایش یافته است.

 

لامپ هالوژن

 

عملکرد

گاز هالوژن به کار رفته در ساختار این نوع لامپ ها وظیفه ایجاد یک چرخه شیمیایی را دارد.

این چرخه شیمیایی موجب ته نشین شدن دوباره تنگستن بخار شده روی سطح رشته می شود.

این مسئله باعث تمیز ماندن بدنه ی  لامپ می شود.

نتیجه ی این کار عدم کاهش نور لامپ در طولانی مدت و افزایش طول عمر آن است.

هالوژن در این نوع لامپ ها بخار را با در قسمت های خنک تر با تنگستن ترکیب می کند. این ترکیب با رسیدن به نقاط بسیار داغ جداشده و دوباره به صورت هالوژن و تنگستن در می‌ آید و به این ترتیب هالوژن تنگستن بخار شده را دوباره به رشته بازمی‌گرداند.