05
ژانویه

نورپردازی در فضای داخلی

نور نوعی از انرژی تابشی است که با سرعت ۳۰۰۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه در فضا حرکت می‌کند.

امکان دیدن به وسیله نور است که برای انسان فراهم شده است.

انواع منبع نور در نورپردازی

  1. منبع نور گسترده: یک جسم نورانی مانند خورشید را منبع نور گسترده می‌ گویند.
  2. منبع نور نقطه‌ ای: اگر صفحه‌ ای کاغذی را که روی آن سوراخ کوچکی ایجاد شده در مقابل چراغی قرار دهیم نور چراغ پس از گذشتن از سوراخ منتشر می‌شود و کاغذ مانند یک منبع نور کوچک عمل می‌کند که به آن منبع نور نقطه‌ ای گفته می شود.

انواع اجسام منیر:

  1. اجسام شفاف: به اجسامی گفته می شود که نور از آن‌ ها عبور می‌کند. مانند:شیشه
  2. اجسام نیمه شفاف: به اجسامی گفته می شود که نور به سختی از آن ها عبود کرده و پشت آن ها به وضوح قابل مشاهده نیست. مانند: شیشه‌ های مات
  3. اجسام کدر: به اجسامی گفته می شود که نور از آن ها عبور نمی کند. مانند: آجر

نورپردازی در فضای داخلی

نورپردازی در فضا های  داخلی

زمانی که خانه ای می سازیم علاوه بر اثباب انتخابی باید به نوع نورپردازی آن هم توجه داشته باشیم. یکی از موارد مهم مشخص نمودن زاویه تابش نور خورشید به داخل خانه است. باید سعی کنیم تاثیرات نور طبیعی را کنترل کرده و از آن حداکثر بهره را ببریم. زیرا همین نور اتاق ها را در مدت زیادی از روز روشن می‌کند. اما زمانی که نور طبیعی کم می شود نور پردازی مصنوعی باید ما را قادر به ادامه فعالیت های خود بکند.

زمانی که می خواهیم یک محدوده کوچک مثل سطح یک میز را روشن کنیم نورپردازی روی میز باید به گونه ای باشد که محدوده اطراف آن را نیز در بر گیرد. بهتر است نور هایی که از بالا به پایین تابیده می شوند روی صندلی ها تمرکر نداشته باشند، زیرا باعث ساخت سایه های نامطلوب و گرم شدن دمای بدن می شوند.

اگر از لوستر یا چلچراغ های آویزی استفاده می کنید بهتر است طوری باشد که هم اتاق و هم میز ها را روشن کند. توجه داشته باشید که قطر شاخه‌ های لوستر نباید از قطر میز بیشتر و ارتفاع آن تا روی سطح میز از ۳۰ سانتی‌ متر کمتر باشد، زیرا  ممکن است افراد در هنگام بلند شدن با لوستر برخورد کنند.

برای بیشتر جلوه دادن زیبایی تابلو های نقاشی و روشنایی بیشتر  آن ها می توان از نور پردازی موضعی استفاده کرد.

نور های تأکیدی در تاقچه‌ های کوچک جاذبه بیشتری به زیبایی محیط می‌ بخشند.

نورپردازی در فضای داخلی

به منظور نور رسانی بیشتر و بهتر در فضای آشپز خانه به موارد زیرتوجه داشته باشید

برای نور رسانی سینک ظرف‌ شوئی بهتر است از پرتو متمرکز نور که درست بالای سینک و زیر کابینت فرار گرفته‌ استفاده کنید.

تکیه بر نوری که از سقف در وسط اتاق می‌تابد، موجب خواهد شد محیط کار برای آماده‌ سازی مواد غذایی در سایه قرار گیرد.

منابع روشنایی در لبه جلویی و زیر کابینت قرار دارد. بهتر است منبع نور از دید افرادی که نزدیک کابینت نشسته اند مخفی باشد.

نورپردازی در فضای داخلی

در محیط حمام و دستشوئی داشتن نور مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است.
  • نورپردازی به صورت کشیده در کنار آینه دستشوئی بیشترین تأثیر را خواهد داشت. طول آن باید حداقل ۴۰ سانتی‌ متر باشد. نور پردازی بالای آینه باید دست کم ۶۰ سانتی‌ متر طول داشته باشد تا هر دو طرف صورت روشن شده، از بروز سایه در زیر چانه اجتناب شود. ارتفاع لامپ‌ های طرفین، از زمین نبایست از ۱۵۰ سانتی‌ متر کمتر باشد. نور بالای آینه دستشوئی نیز بهتر است ارتفاعی در حدود ۱۹۵ تا ۲۰۰ سانتی‌ متر داشته باشد.
  • نور پردازی هالوژنی فرورفتگی‌ ها، این امتیاز را دارد که مانعی در سر راه نور دهی آن‌ ها به وجود نمی‌آید، اما موجب بروز سایه‌ هایی در زیر پلک، بینی و چانه می‌شوند. مگر آنکه با فاصله های مناسب و بالای نور دیگری بر روی پیشخوان قرارذ می‌گیرد تا نور پائین به سمت بالا منعکس و سایه‌ ها را بی اثر می‌کند.