07
ژانویه

روشنایی هوشمند

مکانیزم کنترل روشنایی یا روشنایی هوشمند یک سیستم براساس راه حل‌ های کنترل روشنایی است که شامل ارتباط بین ورودی و خروجی سیستم‌ ها با استفاده از یک کامپیوتر می‌باشد. سیستم‌ کنترل روشنایی به‌ طور گسترده در محیط های داخلی و خارجی و فضا های تجاری، صنعتی و مسکونی مورد استفاده قرار میگیرد. سیستم‌ کنترل روشنایی برای تعیین میزان نورپردازی صحیح در مکان ها و زمان های مختلف، صرفه جویی حداکثری در مصرف انرژی برق و برآورده کردن مقررات محیط استفاده می شود.

مزایای سیستم روشنایی هوشمند

بزرگترین مزیت این سیستم نسبت به حالت دستی توانایی کنترل چراغ ها از طریق یک دستگاه توسط کاربر از فاصله دور می باشد. همچنین کاربر می تواند حالت های نوری مختلفی را جهت شرایط متفاوت اتاق و محیط خود ایجاد کند.

همچنین بزرگترین مزیت این سیستم صرفه جویی در مصرف انرژی و افزایش طول عمر لامپ می باشد.

 

کنترل روشنایی

 

کنترل اتوماتیک

سیستم‌ های روشنایی هوشمند معمولا دارای تنظیمات خودکار بر اساس موارد زیر هستند:

 • زمان‌ سنجی
  • برنامه زمان‌ سنجی عبارت از ترکیب زمان‌ هاییاز روز، هفته، ماه یا سال می باشد.
 • زمان نجومی (طلوع و غروب آفتاب)
  • برنامه زمان نجومی، ترکیب زمان طلوع و غروب آفتاب می باشد که برای تغییر روشنایی در فضای های باز کاربرد دارد.
 • شرایط هشدار
  • شرایط هشدار با دیگر سیستم های ساختمان مثل هشدار آتش یا تهویه کار می کند به طوری که ممکن است فوراً تمام چراغ‌ های در دستور را روشن یا خاموش کند.
 • برنامه منطقی (ترکیبی از حوادث)
  • با منطق برنامه می‌ توانید عناصر مختلف را با هم ترکیب کرده و با دستورات یا عملگر های منطقی فرا بخوانید.

 

کنترل روشنایی

انواع  مختلف کنترل روشنایی

در دهه۱۹۸۰ بود که یک نیاز شدید به روشنایی تجاری قابل کنترل‌ تر به وجود آمد. به طوری که بتوان آن را با تبدیل به انرژی بیشتری کار آمدتر کرد. در ابتدا این سیستم با استفاده از کنترل های آنالوگ کار می کرد. به نحوی که اجازه می‌ داد بالاست فلورسنت و ضمرس از یک منبع مرکزی کنترل شود. اما این حالت کابل‌ کشی پیچیده‌ای داشت و در نتیجه مقرون به صرفه نبود.

Tridonic اولین شرکت برای رفتن در مسیر دیجیتالی شدن با پروتکل‌های DSI، در سال ۱۹۹۱ بود. DSI یک پروتکل بسیار اساسی برای انتقال یک مقدار کنترل برای تغییر روشنایی از تمام وسایل متصل به خط می باشد.

این پروتکل جذاب‌تر، و قادر به رقابت با گزینه آنالوگ، به دلیل سیم‌کشی بسیار ساده تر آن بود.