06
فوریه

همه چیز درباره اشعه فروسرخ

اشعه فروسرخ نوعی تابش از طیف امواج الکترومغناطیس می باشد که دارای طول موجی بلند تر از نور مرئی و کوتاه تر از امواج رادیوئی است. امواج فروسرخ در بازه بسامدی 300 گیگاهرتز تا 428 تراهرتز و طول موج 1 میلی‌متر تا 700 نانومتر قرار دارند. این امواج نوعی از امواج نامرئی خوشید هستند که پس از برخورد با یک جسم باعث بالا رفتن دمای آن جسم می شوند. دلیل نامگذاری این امواج به عنوان فروسرخ این است که در نمودار رنگ های نور بعد از رنگ سرخ کمترین میزان شکست پذیری را دارند.

فروسرخ

کاربرد های فروسرخ

  • گرمایش تابشی: در سامانه هایی که برای گرمایش محیط از تابش نور استفاده می گردد و نیازی به دمش هوای گرم به محیط نیست از اشعه فروسرخ استفاده می شود. در این سیستم گرما از طریق نور تابشی به محیط منتقل می شود.
  • ریموت دستگاه ها: ریموت های دستگاه هایی مثل تلویزیون، در های اتوماتیک و … از اشعه فروسرخ برای ارسال فرمان های خود استفاده می کنند تا دستور خواسته شده توسط کاربر را منتقل کنند.
  • تلفن های همراه: در تلفن های همراه قدیمی قابلیت انتقال فایل ها و اطلاعات بوسیله اشعه فروسرخ ممکن بود اما به دلیل سرعت بسیار پایین آن امروزه دیگر شاهد وجود این امکان در سیستم های جدید نیستیم.
  • فیزوتراپی: در این زمینه برای درمان بسیاری از بیماری ها و درد های مفصلی از تابش این اشعه کمک گرفته می شود.
  • دید در شب: نحوه کار این سیستم به این شکل است که نور ضعیف محیط را دریافت نموده و پس از تقویت، آن را در یک صفحه نمایش برای انسان نمایش می دهد.
  • شناسایی الیاف: جذب پرتو فوسرخ یکی از روش های بررسی ساختمان الیاف است. این اشعه می تواند در شناسایی ساختمان مولکولی مواد و شناسایی مقدار عناصر تشکیل دهنده مواد مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال می توان با کمک این روش میزان آب موجود در الیاف را شناسایی نمود.