17
فوریه

لامپ بخار سدیم

یکی از انواع لامپ های تخلیه در گاز، لامپ بخار سدیم  می باشد. این نوع ساختاری شبیه لامپ بخار جیوه دارند با این تفاوت که در آن ها به جای جیوه از بخار سدیم استفاده می شود. این لامپ ها با توجه به کارکرد هایی که دارند به دو دسته کم فشار و پر فشار تقسیم می شوند. فشار گاز داخل نوع پر فشار تقریبا 0.5 اتمسفر و دمای آن ها در هنگام روشن بودن به 1600 درجه سانتیگراد می رسد. این لامپ های برای روشنایی جاده های کم تردد و مه آلود مناسب هستند اما برای مناطق شهری کاربرد چندانی ندارند. لامپ بخار سدیم در صورت قطع برق می تواند بدون تاخیر دوباره روشن شود.

در نوع کم فشار برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی حرارتی حباب لامپ دو جداره و به شکل حرف U ساخته می شود و معمولا حجم بیشتری دارد. اثر گذاری نوری در این نوع بیشتر از سایر لامپ ها می باشد.

لامپ بخار جیوه

 

طیف نوری

در نوع کم فشار این نوع لامپ طول موج تولید شده بسیار نزدیک به میزان حساسیت چشم انسان است. به این خاطر اثر گذاری نوری آن ها بسیار بالا بوده و نیازی به استفاده از فلورنس در جداره داخلی خود را ندارند. اما از سوی دیگر رنگ دهی این نوع لامپ ها خوب نیست و تشخیص رنگ های مختلف زیر نور این لامپ ها کمی دشوار خواهد بود به همین دلیل در مکان هایی که تشخیص نور از اهمیت چندانی برخوردار نیست مانند محیط های مه و غبار آلود کاربرد زیادی دارند. در نوع پر فشار بخار سدیم داخل لوله های سرامیکی با فشار بسیار زیاد محبوس می شود. با ورود ولتاژ به الکترود های لامپ این بخار یونیزه می شود که این عمل باعث تولید نور می گردد. در نور تولیدی توسط این گروه رنگ هایی به غیر از رنگ زرد هم دیده می شود.

 

لامپ پر فشار