22
فوریه

دیود نور افشان

دیود نور افشان که با نام های دیود نورانی، نور گسیل و نور دهنده نیز نامیده می شود یک قطعه الکترونیکی از خانواده دیود هاست. در برخی موارد این این دیود ها لِد نیز گفته می شود.  این دیود ها مانند بقیه انواع خود دارای دو پایه آنُد و کاتُد در نوع تک رنگ و در نوع چند رنگ دارای یک پایه مشترک به نام کاتُد مشترک و یک پایه به ازای هر رنگ  می باشند. دیدو های نور افشان مزایای بسیار زیادی نسبت به منابع تولید نور قدیمی تر مانند لامپ های رشته ای دارند که برخی از آن ها عبارتند از مصرف انرژی بسیار کمتر، عمر طولانی تر، استحکام و مقاومت بیشتر، ابعاد کوچکتر و سرعت روشن و خاموش شدن بهتر. این دیود ها از پدیده الکترولومینانس برای تولید نور استفاده می کنند.

طیف نوری آن ها شامل تمام طیف ها از جمله نور مرئی، فرابنفش و مادون قرمز می شود. رنگ نور قابل مشاهده بستگی به جنس و نوع کریستال تشکیل دهنده و مقدار آن به جریان الکتریکی آنها دارد.

 

دیود نور افشان

کاربرد های دیود های نور افشان

این نوع دیود ها مصارف بسیار متفاوتی در زندگی امروزی از جمله نمایشگر های گرافیکی، کاربرد های مخابراتی، روشنایی علائم و چراغ های راهنمایی و رانندگی دارند. معمولا از نوع چند رنگ آن ها در کاربرد های تزئینی استفاده می شود. از جهتی این نوع نور ماورابنفش تولید نمی کنند و این باعث می شود در موزه ها برای روشنایی اشیاء قیمتی کاربرد فراوانی داشته باشند. بسیاری از شرکت های اتومبیل سازی بزرگ در دنیا از این نوع دیود ها برای چراغ های داخلی خودرو و چراغ خطر استفاده می کنند.

 

سایز و اندازه

این لامپ ها در اندازه های متفاوتی از جمله 2 تا 8 میلی متر و توان های 1 تا 20 میلی آمپر تولید می شوند. با توجه به میزان تراکم پانل آن ها در توان های بالا نیاز به خنک کردن پیدا می کنند که برای این منظور معمولا از هیت سینک آلومینیومی استفاده می شود.