24
فوریه

شاخص نمود رنگ

شاخص نمود رنگ یا CRI معیاری است برای مشخص نمودن میزان نور مورد نیاز برای مشاهده رنگ ها در یک محیط. چشم انسان به گونه ای عمل می کند که قادر است با کمک نور خوشید رنگ اشیاء مختلف را تشخیص دهد. به همین دلیل می توان نتیجه گرفت که شاخص نمود رنگ نور خورشید برای بینایی انسان بهترین است. شاخص نمود رنگ با عددی بین 0 تا 100 تعریف می شود. بهترین حالت این معیار 100 و بدترین آن که هیچ رنگی در آن قابل تشخیص نیست 0 می باشد. نور خوشید به دلیل دارا بودن طیف نوری کامل امکان مشاهده تمام رنگ ها را برای چشم فراهم می کند.

از طرفی تمام نور های سفید رنگ با هم بکسان نیستند. امروزه بسیاری از چراغ های هالوژنی و LED موجود در بازار دارای کیفیت نامطلوبی می باشند. در کاربری هایی که ظاهر محیط و جلوه بخشی به آن اهمیت بالای دارد نمی توان از چراغ هایی با نور کم کیفیت و شاخص نمود رنگ نامناسب استفاده کرد. CRI پایین یک منبع نور باعث می شود مخاطب نتواند رنگ واقعی جسم را آن که طور که هست درک کند.

شاخص نمود رنگ

اهمیت شاخص نمود رنگ

چراغ های LED که دارای CRI خوب و با کیفیتی باشند در محیط  هایی مانند فروشگاه ها،سوپر مارکت ها، موزه ها و گالری ها، نمایشگاه ها و … استفاده می شوند. این مسئله به مشاهده و جلوه بخشی بهتر به اشیاء و اجسام کمک بسیاری می کند. همچنین LED هایی که دارای CRI بالا باشند در محیط هایی مانند بیمارستان ها و صنایع نساجی کاربرد فراوانی دارند. زیرا تشخیص دقیق رنگ ها در این محیط ها دارای اهمیت بالایی می باشد و باعث کاهش قابل توجه مصرف انرژی نیز می گردد. منابع نوری دیگری نیز هستند که دارای CRI های مفتاوت برای کاربری در محیط های دیگری تولید می شوند مانند لامپ های هالوژنی، پنل های سقفی و انواع پروژکتور های توان پایین و بالا.