01
مارس

تفاوت LED با لامپ‌ کم مصرف

لامپ های LED به طور قابل توجهی نسبت به لامپ های کم مصرف فعلی موجود در بازار مصرف انرژی پایین تری دارند. البته این ویژگی به المان های بسیاری در طراحی و ساختار هر دو نوع این لامپ ها بستگی دارد. اما در صورتی که دو لامپ LED و کم مصرف با توان 10 ولت داشته باشیم که هر دو دارای ساختاری مشابه باشند و المان های تشکیل دهنده آن ها مشترک باشد می توان گفت که نوع LED نور بیشتری تولید می کند. همچنین عمر مفید این دو نوع لامپ نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود. به طور معمول یک لامپ LED چیزی در حدود 50000 ساعت و یک لامپ کم مصرف 8000 عمر مفید دارند. البته در عمل ممکن است هیچ یک از این آمار و ارقام صحیح نباشند و یک لامپ میزان بیشتر یا کمتری از اعداد ذکر شده عمر داشته باشد.

تفاوت LED و لامپ کم مصرف

LED و محیط زیست

نکته دیگری که باعث تفاوت این لامپ ها با یکدیگر می شود ساختار داخل تیوب لامپ های کم مصرف می باشد. زیر سطحی که وظیفه ساطع کردن نور درون لامپ کم مصرف را دارد مقداری جیوه وجود دارد که برای انسان سمی می باشد و در صورت شکستن لامپ این جیوه در محیط پخش خواهد شده که دارای خاصیت سمی خواهد بود.البته این خطر فقط زمانی وجود دارد که تیوب داخل لامپ بشکند و در غیر این صورت خطری متوجه انسان نخواهد بود.

همچنین اگر زمانی تیوب لامپ بکشند و قصد تمیز کردن محیط را داشته باشیم نباید از جارو برقی استفاده کرد.

نکته ی دیگری که باعث تفاوت لامپ های LED با نوع کم مصرف می شود در دور انداختن لامپ های کم مصرف است. معمولا پس از سوختن و اتمام عمر این لامپ ها آن ها را همراه باقی زباله ها به سطل زباله می اندازیم اما این کار باعث آسیب رسانی به محیط زیست می گردد. به این دلیل که هنگام جمع آوری زباله ها به احتمال بسیار بالا تیوب لامپ شکسته خواهد شده و جیوه موجود  در آن به محیط اطراف نشت خواهد کرد.