12
آوریل

نور چیست؟

نور یک تابش از نوع الکترومغناطیس است که توسط چشم انسان و حیوانات قابل مشاهده می باشد (نور مرئی). نور مرئی دارای طول موجی بین 280 تا 740 نانومتر بوده و بین اشعه فروسرخ و فرابنفش قرار می گیرد. نور به تابشی اطلاق می گردد که از تعدادی اشعه نورانی تشکیل شده و قابلیت مشاهده اجسام را برای انسان فراهم می آورد. این اشعه ها به صورت مستقیم حرکت می کنند، دارای سرعت بسیار بالایی هستند و هنگام برخورد با اجسامی مانند شیشه از آن رد شده و در برخورد با اجسامی مانند سنگ منعکس شده و تغییر مسیر می دهند. سرعت نور در خلاء دقیقاً ۲۹۹٬۷۹۲٬۴۵۸ متر بر ثانیه است. نور مرئی دارای دو دسته بندی کلی می شود:

  1. نور طبیعی که از خورشید تابیده می شود
  2. نور مصنوعی مانند لامپ ها و پروژکتور ها

نور چیست؟

رنگ نور

نور در واقعیت از هزاران رنگ تشکیل شده‌ اما شامل هفت رنگ اصلی می شود: بنفش، زرد، قرمز، آبی، نارنجی، سبز، آبی، نیلی، . رنگ‌ های نارنجی، زرد و قرمز به رنگ های گرم معروف هستند و حامل انرژی گرمایی می باشند. از طرفی رنگ های آبی، سبز، نیلی و بنفش به عنوان رنگ های سرد شناخته شده و حامل انرژی سرمایی هستند. از طرفی به آمیزه ای از رنگ های مختلف نور، نور سفید گفته می شود. فیلتر های رنگی مختلف به جز طول موج رنگ مخصوص خود سایر طول موج ها را از خود عبور نمی دهند و به این روش می توان از نور سفید رنگ های مختلفی بدست آورد.

نور سفید آمیزه‌ای از نورهای به رنگ مختلف است. فیلترهای رنگی، به جز یک طول‌موج مخصوص به رنگ خودشان، سایر طول‌موج‌های نور را سد می‌کنند و به این ترتیب از نور سفید، می‌توان نورهای رنگی مختلفی را به‌دست‌آورد. همچنین برای تولید نور سفید از ترکیب رنگ های آبی، سبز و قرمز استفاده می گردد که به عنوان رنگ های اصلی شناخته می شوند. با ترکیب دوتایی رنگ های فرعی و یکی از رنگ های اصلی نیز می توان نور سفید تولید نمود. به نور با رنگ فرعی که برای این روش استفاده می گردد نور مکمل میش گویند. به عنوان مثال از آمیختن رنگ های آبی و زرد نور سفید بوجود می آید در نتیجه نور زرد مکمل آبی خواهد بود.

 

رنگ نور