20
آوریل

انواع منابع نور

یکی از موارد بسیار تاثیر گذار در هر محیطی نوع نورپردازی و منابع نوری مورد استفاده در آن محیط هستند. نورپردازی مناسب یک محیط می تواند احساساتی مانند شاید یا غم را تشدید نماید و تاثیر به سزایی در روحیات انسان داشته باشد. در این مطلب به معرفی انواع منابع نوری مختلف و مزایا و معایب هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

انواع منبع نور بر اساس نوع تولید کننده

منابع نوری مختلف بر اساس نوع تولید کننده به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

  1. منابع نوری طبیعی: نور خوشید مهمترین منبع نور طبیعی به شمار می رود. استفاده از منابع نور طبیعی در خانه ها و محیط های کاری می تواند مفید باشد اما باید توجه داشت که این نوع نور باعث بالا رفتن دما و حرارت محیط نیز می شود و استفاده بیش از حد آن می تواند فضای اتاق را نامطلوب کند.
  2. منابع نوری مصنوعی: این نوع منابع توسط انسان ساخته می شوند مانند انواع لامپ ها، پروژکتور ها و … و امروزه نقش بسیار پر رنگی در زندگی روزمره همه ما ایفا می کنند.

منایع نور

انواع منبع نور بر اساس شکل

نور ها بر اساس شکل خروجی که از منبع تابیده می شوند به گروه های زیر تقسیم می شوند:

  1. نور نقطه ای: هنگامی که منبع نور بسیار کوچک باشد و یا آنقدر دور باشد که مانند یک نقطه دیده شود مانند ستاره ها آن منبع را منبع نور نقطه ای می گوییم.
  2. نور خطی: ویژگی اصلی این نوع نور ها عرض کم نسبت به طول آنهاست که از آن ها برای نور پردازی های مربوط به سالن ها و راهرو ها استفاده می شود.
  3. نور مسطح: این نوع نور یکی از بهترین منبع های نوری موجود است و کاربرد بسیار زیادی در نور پردازی دارد مانند پنل های سقفی.
  4. نور کروی: این نوع منابع مانند نور های نقطه ای هستند با این تفاوت که محدوده تابش آنها بسیار گسترده تر است مثل خورشید.