11
مه

تفاوت LED های SMD و COB

چراغ های LED به طور مداوم بهبود یافته تا کیفیت بهتر، تطبیق پذیری بیشتر و دارای استفاده کارآمدتر و قدرتمند تر باشند.

در مقایسه با لامپ های رشته ای  LED ها به علت مصرف انرژی کمتر و ماندگاری 25 برابری از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

چراغ های LED انواع متنوعی از جمله SMD و COB دارند. بسته به نیاز خود برای بهره وری انرژی و تطبیق پذیری، می توانید بین SMD و COB انواع مختلفی را انتخاب کنید. تفاوت چراغ های COB و SMD از نظر ویژگی ها و نیمه هادی های آنهاست.

لامپ های COB:

یکی از پیشرفت های اخیر در فناوری LED COB یا “Chip on Board” استفاده از انرژی یک قدم به جلو کارآمدتر است. همانند SMD، تراشه های COB نیز دارای چندین دیود در یک سطح هستند. اما تفاوت بین LED COB نور و SMD در این است که LED های COB دارای دیودهای بیشتری هستند. تراشه های COB معمولاً دارای 9 دیود یا بیشتر  هستند. تراشه های COB، صرف نظر از تعداد دیودها فقط دارای 1 مدار و 2 اتصال هستند. طراحی ساده این مدار به دلیل ظاهر پانل مانند از چراغ LED COB است (از طرف دیگر ، نور SMD مانند مجموعه ای از چراغ های کوچکتر به نظر می رسد).

برخلاف SMD، از چراغ های LED COB نمی توان برای ایجاد لامپ یا چراغ در حال تغییر رنگ استفاده کرد. این بدان دلیل است که فقط 2 اتصال و 1 مدار وجود دارد. چندین کانال برای تنظیم رنگ مورد نیاز است تا اثر تغییر رنگ را ایجاد کند. به همین دلیل، چراغ های LED COB در کاربردهای تک رنگ کارایی دارند اما در فنآوری متنوع تر نیست. جنبه دیگر تفاوت  SMD LED Light با COB در استفاده از انرژی است. COB به دلیل نسبت بهتر لومن به ازای هر وات و بازده گرما شناخته شده است. این ارتباط زیادی با طراحی LED های COB و خنک کننده بستر سرامیکی تراشه ها دارد. پیش از این، فن آوری های سنگین مانند چراغ های نقطه ای و چراغ های سیل ساخته شده با LED غیر استاندارد بودند، زیرا برای تولید این نوع خروجی لومن بالا به چندین منبع LED نیاز دارید.

اما اکنون تراشه های COB می توانند مقدار زیادی لومن با انرژی کمتری تولید کنند. شما می توانید آن را در انواع لامپ ها و برنامه های کاربردی، مانند فلاش تلفن همراه یا دوربین نقطه و عکس بگیرید. دامنه آن با حداقل 80 لومن در هر وات بیشتر است.

لامپ های SMD:

LED های SMD یا LED های “سطح نصب شده” رایج ترین LED های موجود در بازار هستند. تراشه LED به طور دائمی در صفحه مدار چاپی قرار می گیرد و به دلیل تطبیق پذیری بسیار محبوب است. می توانید آن را در لامپ ها و چراغ های رشته ای و حتی در چراغ اطلاع رسانی در تلفن همراه خود پیدا کنید. تراشه های SMD LED در اندازه های مختلفی عرضه می شوند.

SMD LED می تواند تراشه هایی با طرح های پیچیده مانند SMD 5050 که عرض 5 میلی متر دارد، در خود جای دهد. از طرف دیگر، SMD 3528 دارای 3.5 میلی متر عرض است. تراشه های SMD کوچک، تقریباً نزدیک به طراحی تراشه رایانه تخت و مربعی هستند. یکی از ویژگی های بارز تراشه های SMD LED تعداد مخاطبین و دیودهای موجود در آن است. تراشه های LED SMD می توانند بیش از دو مخاطب داشته باشند (این تفاوت آن را با LED کلاسیک DIP متمایز می کند).

روی یک تراشه می تواند حداکثر 3 دیود وجود داشته باشد که هر دیود دارای یک مدار مجزا است. هر مدار دارای یک کاتد و یک آند است که منجر به 2 ، 4 یا 6 تماس در یک تراشه می شود.

این تنظیمات به همین دلیل تراشه های SMD متنوع تر است (مقایسه SMD در مقابل COB). این تراشه می تواند شامل یک دیود قرمز ، سبز و آبی باشد. با استفاده از این سه دیود ، می توانید به سادگی با تنظیم سطح خروجی ، هر رنگی را ایجاد کنید. تراشه های SMD همچنین به نور مشهور است. آنها می توانند 50 تا 100 لومن در هر وات تولید کنند.