02
ژوئن

شاخص رنگ دهی چیست؟

شاخص رندر رنگ (CRI) یک کمیت برای اندازه گیری میزان توانایی یک منبع نور در آشکار سازی رنگ اشیاء مختلف در مقایسه با یک منبع نور ایده آل یا طبیعی است. این معیار در رابطه با چگونگی تاثیر نور در ظاهر رنگ ها است که می تواند به درجه حرارت نور هم وابسته باشد. به عنوان مثال دمای روشنایی می تواند از نور مادون قرمز تا نوعی که از یک چراغ قوه ایجاد می شود یا نور ماورابنفش باشد. در حالت ایده آل شما باید از نور پردازی استفاده کنید که به بهترین شکل ممکن با توجه به نیاز شما اتاق را روشن کند.

 

نموار شاخص رنگ

هر نوع نورپردازی جای خود را در نموداری تحت عنوان نمودار شاخص نمود رنگ دارد. در این نمودار مقیاس 0 تا 100 جای می گیرد و منبع نور بسته به اینکه نسبت به یک منبع نور طبیعی چقدر میتواند نور تولید کند در آن جای می گیرد. به طور کلی لامپ های خانگی در بالای مقیاس رندر دقیق تری از اشیاء اطراف آن تولید می کنند. این مورد برای مواردی مانند عکاسی یا نورپردازی در موزه ها امری بسیار حیاتی باشد و تاثیر زیادی روی محیط و خانه شما داشته باشد. بهتر است برای خانه ها لامپ هایی را انتخاب کنید که محیط را شفاف، روشن و نزدیک به ظاهر آن در محیط بیرونی و طبیعی جلوه دهد.

شاخص رنگ

 

صفحه نمایش رندر رنگی و لامپ های LED

لامپ های LED اخیراً به دلیل ویژگی های انرژی زا و تولید نور روشن از محبوبیت زیادی برخوردار شده اند. از نظر CRI برای LED، بیشتر چراغهای LED نمره ای در حدود 80 تا 90 را در نمودار دریافت می کنند. نتیجه یک اتاق روشن تر است، اما با نور بسیار طبیعی تر و دقیق تر. برخلاف روشنایی فلورسنت که می تواند یک ظاهر غیر طبیعی ایجاد کند، LED ها در محیط های داخلی مناسب تر هستند. گذشته از شاخص رندر رنگ، تعداد خروجی لومن یا همان نور واقعی تولید شده، در اثربخشی کلی یک لامپ LED نیز نقش دارد.

 

در نظر گرفتن CRI برای وسایل روشنایی

وقتی نوبت به انتخاب لامپ های مناسب برای محیط خانه می شود CRI نقس بسیار مهمی را ایفا می کند. شما می خواهید که رنگ ها کاملاً واضح به نظر برسند تا دکوراسیون، رنگ ها و مبلمان شما به بهترین شکل ممکن به نظر برسند. همچنین ممکن است هنگام انجام کارهای خاصی مانند خواندن کتاب، تماشای تلویزیون یا تهیه غذا در آشپزخانه روی بینایی شما تأثیر بگذارد. مقیاس CRI هنگامی که نورپردازی LED در خانه ها رواج پیدا کرد محبوبیت بیشتری پیدا کرد. بسیاری از تولید کنندگان لامپ های مدرن بخشی از “واقعیت های روشنایی” را روی بسته بندی قرار می دهند تا مصرف کنندگان را از خواص لامپ آگاه کنند. این حقایق باید نشانگر مقیاس شاخص ارائه رنگ، تعداد لومن ها، وات و اندازه گیری های کارایی باشد.

وقتی نورپردازی مناسبی را برای خانه خود انتخاب می کنید، موارد زیادی باید در نظر بگیرید. البته راندمان انرژی و چند ساعت استفاده از هر لامپ مهم است. با بررسی مقیاس CRI همچنین می تواند اطمینان حاصل شود که محیط شما روشن تر، شفاف تر و پر از رنگ کامل است. نورپردازی LED مطمئناً یک انتخاب هوشمندانه است و لامپ های LED امروزی از قبل مقرون به صرفه تر هستند. تعداد تولیدکنندگان روشنایی نیز در حال افزایش هستند که به سمت وسایل جانبی به سبک LED حرکت کرده اند، این بدان معنی است که شما می توانید از مزایای رتبه بندی نمودار بهتر رندر رنگ بهتر استفاده کنید.