02
آگوست

بهره نوری چیست؟

وابستگی به دما ، رطوبت و سالخوردگی

اثر درخشان برخی از منابع نور وابسته به دما است. در مورد لامپ های فلورسنت، با افزایش درجه حرارت از نظر آزمایشی اثر درخشان بیشتر می شود، در حالی که برعکس آن برای دیود های ساطع کننده نور صادق است. لامپ های رشته ای نسبت به دمای محیط کاملاً بی حس هستند ، در حالی که وابستگی شدیدی به ولتاژ کار (قدرت) وجود دارد. هنگام کمرنگ کردن چنین لامپی، می توان اثر آن را به میزان قابل توجهی کاهش داد، در حالی که کمبود لامپ های فلورسنت و LED می تواند در عین حفظ کارایی انجام شود. به دلیل فرآیندهای پیری ، اثر درخشان نیز ممکن است در حین کار کاهش یابد.

اثر درخشان

بهره وری درخشان

بهره وری درخشان از یک منبع نور به طور کلی به عنوان اثر درخشان آن شناخته می شود که حداکثر مقدار اثر ممکن را دارد. حال این سوال ایجاد می شود که “حداکثر ممکن” به چه معنی است:

می توان مقدار ایده آل 683 لیمتر در ساعت را برای یک منبع نور ایده آل و کارآمد در یک جلسه با سرعت 555 نانومتر بدست آورد. در این حالت، یک لامپ با 15 لیمتر در ساعت بازده درخشش 15/683 = 2.2٪ خواهد داشت. حتی ممکن است یک منبع نور سفید با کارآیی انرژی بالا از نظر انرژی هرگز نتواند به 100٪ راندمان درخشان برسد، زیرا مثلاً کارآیی برای اجزای طیفی قرمز و آبی کاهش می یابد. از طرف دیگر، ممکن است بهره وری درخشان از یک منبع نوری ایده آل با کارایی یکسان از طیف نوری به عنوان منبع نوری در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، برای یک منبع نور سفید، این مقدار به طور قابل ملاحظه ای پایین تر خواهد بود، به شکلی که اثر درخشان حاصل به ترتیب بزرگتر ظاهر می شود.

اثر ردخشان چیست

به عنوان نمونه کمّی، یک لامپ LED سفید ممکن است دارای یک اثر درخشش 180 lm / W باشد و طیف آن به یک اثر درخشان از لحاظ نظری ممکن است به 300 لیتر بر W منجر شود. بازده درخشان از این رو 180/300 = 60٪ خواهد بود. این عدد نشان می دهد که چقدر فناوری به حداکثر تئوریکی برای طیف نور معین نزدیک است.

به نظر می رسد که تعریف قبلی در ادبیات متداول تر است؛ به نظر می رسد بسیاری از نویسندگان از این سؤال که تعریف دقیقاً برای انتخاب چیست آگاه نیستند.