24
آگوست

LED رشد گیاه

LED رشد گیاه با داشتن قابلیت مهم بهینه بودن در مصرف انرژی، آینده کشاورزی را تامین میکنند. استفاده از آنها نه تنها تصمیمی اقتصادیست بلکه در مقایسه با تمام گزینه های سنتی روشنایی، باعث تولید گیاهان بهتری نیز خواهد شد.

لامپ LED چیست و چگونه کار می کنند؟

ال ای دی ها (Light Emiting Diode) قطعات الکترونیکی کوچکی هستند که از دو نوع ماده نیمه رسانا مختلف ساخته شده اند، یکی دارای بار منفی به نام الکترون ها و دیگری دارای بار مثبت.

هنگامی که  اختلاف ولتاژ به درستی روی یک LED اعمال شود، جریان الکتریکی از طریق آن بوجود می آید. با خارج شدن انرژی به شکل فوتونها، نور توسط این لامپ ها انتشار میابد.

LED ها در ابتدا دارای نور نسبتاً کم و محدوده رنگ پایینی بودند در حالی که LED های مدرن از درخشندگی بالایی برخوردار بوده و در انواع طیف های مرئی، مادون قرمز و ماوراء بنفش در انواع مختلفی از رنگ ها قرار تولید میشوند.

LED

LED  رشد گیاه چیست؟

همانطور که از نام آنها مشخص است LED رشد گیاه لامپ هایی هستند که از تراشه های LED به روشی مدرن و کارآمد جهت تولید نور برای گیاهان در حال رشد استفاده می کنند.

این چراغ ها در اشکال و اندازه های بسیاری وجود دارند اما شاخص ترین بخش آن نوع تراشه های LED  آن است که بیشترین تأثیر را بر کیفیت نور، یعنی طیف (رنگ ها) و شار فوتون (روشنایی) دارد.

یکی از مزایای این لامپ ها در مقایسه با راه حل های روشنایی سنتی، قابلیت مطابقت نور با نیاز گیاهان است.

led رشد گیاه

تأثیر چراغ های رشد چراغ روی گیاهان چیست؟

وجود طیف رنگی متنوع در لامپ های LED رشد گیاه با توجه به نیاز آن شکل گرفته. مطالعات مختلف نشان می دهد که برخی از رنگ ها تاثیر بیشتری بر رشد گیاه می گذارند و بر تشکیل ریشه و گل (طیف های نور آبی و قرمز) تأثیر مستقیم دارند. این به آن معناست که اگر گیاهان به طور کافی در معرض نورهای قرمز و آبی قرار بگیرند کامل رشد خواهند کرد.

با افزودن طیف رنگ های دیگر، مانند سبز، قرمز و آبی پر رنگ فرآیند رشد گیاهان همچنین کیفیت آن ها رو به افزایش میرود.

طیفی که شامل همه رنگ ها باشد طیف کامل نامیده می شود و تاثیر آن بر رشد گیاهان بی شباهت به رقیب خود یعنی نور خورشید نیست.