26
آگوست

  معرفی جامع ال ای دی پاورها

ال ای دی پاور ها (Power LEDs) به دیود های ساطع دهنده نوری که نرخ تابش و کارایی بالایی دارند اطلاق میشود.

توان مصرفی LED های معمولی به طور کلی W 0.05 و جریان کاری آنها mA 20 این درحالی است که در ال ای دی پاور ها توان مصرفی میتواند به W1W , 2  یا حتی ده ها وات برسد، همچنین جریان کاری در این تجهیزات می تواند از ده ها تا صدها میلی آمپر باشد.

با توجه به محدودیت های فعلی در بهره برداری ازین LED ها، آنها در بازه کوتاه مدت زمانی بیشتر در مصارف خاص و در بلندمدت به عنوان روشنایی های عمومی بر روی آنها حساب باز شد است.

ال ای دی پاور

نحوه عملکرد

ابتدا برای توضیح نحوه عملکرد ال ای دی پاور ها بایستی به شرح و چیستیِ خود LED بپردازیم.

دیودهای منتشر کننده نور Light-emitting diode)) یا به اختصار (LEDs) نوعی دستگاه جامد است که می تواند انرژی الکتریکی را به انرژی نوری تبدیل کند.  ساختار آن عمدتاً از تراشه اتصالی PN، الکترود و سیستم نوری تشکیل شده است. اصل اساسی در عملکرد LED ها فرایند تبدیل الکترونوری میباشد.

هنگامی که یک بایاس رو به جولو در هر دو انتهای محل اتصال PN اعمال شود، منطقه P تحت تأثیر کاهش سد اتصال PN قرار می گیرد. بار مثبت به منطقه N پراکنده خواهد شد و الکترونهای موجود در منطقه N نیز به بخش P منتشر می شوند و انباشت بار غیر تعادلی در هر دو منطقه شکل می گیرد.

از آنجا که حامل های اقلیتی ایجاد شده توسط تزریق جریان، نسبتاً ناپایدار هستند برای سیستم اتصال PN ، سوراخ های غیر تعادلی که به باند Valence تزریق می شوند باید با الکترون های موجود در باند رسانا ترکیب شوند و انرژی اضافی در این فرآیند به صورت تابش نور انتشار می یابد.

هرچه اختلاف انرژی بین الکترون ها و حفره ها بیشتر باشد، انرژی فوتون تولید شده نیز بیشتر خواهد بود. به همین ترتیب سطح انرژی های مختلف فرکانس های مختلف، همچنین طول موج طیفیِ مختلفی ایجاد میکند، بنابراین رنگ های نور متفاوت بوجود می آورد.

ویژگی ها ال ای دی پاور

به عنوان نسل چهارم از منبع نور الکتریکی، LED پاور ها به نام “منبع نور سبز” نیز شناخته میشود.

این روشنایی ها دارای ویژگی های شاخص بسیاری از جمله سایز کوچک، ایمنی، نیاز به ولتاژ پایین، عمر طولانی، راندمان بالای تبدیل مولفه الکترونوری، مقاوم بودن در برابر شرایط آب و هوایی خاص، اتلاف انرژی کم، سرعت پاسخگویی سریع، صرفه جویی در مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست است.

پوشش بیرونی این LED ها توسط  PC Controlerها به دو صورت، دارای مقاومت گرمایی بالا (تا 135 درجه) و دارای مقامت گرمایی معمولی (تا 45 درجه سانتیگراد) طراحی شده است.

این نسل از روشنایی ها با توجه به ویژگی های ذکر شده، مطمئناً جایگزین لامپ رشته ای سنتی، لامپ هالوژن تنگستن و فلورسنت خواهند شد و توانایی تبدیل به نسل جدید از منبع روشنایی در قرن 21 را دارا هستند.

در ادامه به توضیح دقیق تر و بیشتر از ویژگی های بالا میپردازیم:

 1. طول عمر: طول عمر ال ای دی پاور ها تا 50000 ساعت میباشد.
 2. صرفه جویی در مصرف انرژی: در مقایسه با لامپ های سدیم ولتاژ بالا موجب صرفه جویی در انرژی بیش از 80٪ میشوند.
 3. سازگار با محیط زیست: این روشنایی ها حاوی سرب، جیوه و سایر عناصر آلاینده نیستند و هیچ آسیبی به محیط زیست نمیزنند.
 4. ایمنی: مقاومت در برابر ضربه و زلزله، پرتوافشانی در محدوده مرئی ( بدون تابش اشعه ماوراء بنفش (UV) و مادون قرمز (IR))، بدون رشته و پوسته شیشه ای، عدم وجود تیوب های شکستنی سنتی، بدون هیچ گونه تشعشع آسیب زا به انسان.
 5. بدون فشار بالا و بدون جذب گرد و غبار: این مزیت از کاهش روشنایی لامپ ناشی از سیاه شدن در اثر جذب گرد و غبار، نسبت به لامپ های معمولی متمایز میسازد.
 6. بدون درجه حرارت بالا در نتیجه عدم فرسودگی لامپ: به دلیل ایجاد درجه حرارت پایین، کاهش درخشندگی در اثر زرد شدن و فرسودگی زودهنگام از بین میرود.
 7. روشنایی بدون هیچگونه تاخیر: از زمان زدن کلید وصل تا وجود روشنایی در محیط به هنگام استفاده از ال ای دی پاور ها به اندازه نانو ثانیه میباشد.
 8. عدم تابش مضر و شدید: از بین بردن تابش خیره کننده، عدم ایجاد خستگی بینایی و اختلال در میدان دید در نتیجه بهبود ایمنی و کاهش وقوع تصادفات رانندگی
 9. انعطاف پذیری بالا: دقت و ظرافت در طراحی منبع نوری این LED ها آنها را قادر می سازد تا با نیازهای مختلف نورپردازی تزئینی در اندازه های مختلف هندسی و اندازه های مختلف در مکان، مانند به کارگیری به حالت نقطه ای، خطی و سطحی منطبق شوند.
 10. رنگ و نور خالص و قدرتمند: مولد این شاخصه را میتوان بهره گیری از اتصال نیمه رسانا های PN معرفی کرد.

کاربرد

 • میادین نفتی
 • پتروشیمی و پالایشگاه ها
 • راه آهن
 • معدن
 • ارتش و صنایع نظامی
 • دکوراسیون صحنه نمایش
 • نورپردازی شهری
 • صفحات نمایش
 • اماکن ورزشی
 • فانوس ها و موارد خاص دیگر