09
سپتامبر

لامپ رشته ای چیست و چگونه کار میکند؟

لامپ یکی از عجایب دنیای مدرن است. لامپ ها بسیار رایج و گسترده هستند و تقریباً در همه جای این کره خاکی یافت می شوند. این رواج در استفاده به راحتی می تواند احساس میزان وابستگی ما به آنها را به دست فراموشی بسپارد.

لامپ در حقیقت یک منبع نور الکتریکی است که از نظر فنی لامپ نامیده می شود. این اصطلاح البته بیشتر به معنای نوع قابل حمل روشنایی در بین مصرف کنندگان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

متداول ترین نوع لامپ ها، لامپ رشته ای است. این نوع لامپ از قدیمی ترین و ساده ترین نوع فن آوری روشنایی هستند که به آزمایشات توماس ادیسون با انواع رشته ها در سال 1879 باز می گردد.

لامپ

لامپ های رشته ای چگونه کار می کنند؟

تمامی لامپ های روشنایی برپایه نور ایجاد شده توسط انرژی گرمایی کار میکنند و لامپ رشته ای نیز از این قاعده مستثنا نیست. در یک لامپ رشته ای، جریان الکتریکی از یک رشته فلزی نازک عبور می کند و رشته را گرم کرده تا درخشان شود و نور تولید کند.

لامپ های رشته ای به دلیل نقطه ذوب بالای تنگستن، معمولاً از رشته تنگستن استفاده می کنند. یک رشته تنگستن درون یک لامپ می تواند به دمای 4500 درجه فارنهایت نیز برسد. در این نوع روشنایی ها یک محفظه شیشه ای حبابی شکل، از رسیدن اکسیژن هوا به رشته گرم جلوگیری می کند. بدون وجود این پوشش شیشه ای  رشته داخل لامپ در یک لحظه به دمایی بالاتر از حد تحمل رسیده و اکسید میگردد. بعد از اینکه برق از طریق رشته تنگستن عبور کرد، از طریق قسمت فلزی کنار سوکت ، سیم دیگری پایین آمده و از لامپ خارج می شود سپس به لامپ یا فیکسچر می رود و از سیم نول خارج می شود.

این یک سیستم ظریف و ساده در تولید نور به خوبی عمل می کند. همچنین طریقه کارکرد آن برای طیف گسترده ای از مصارف، ارزان و به آسانی قابل ساخت است و نیز با جریان AC یا DC سازگاری کامل دارد.

لامپ رشته ای

متوسط عمر لامپ رشته ای چیست؟

در دسته لامپ های رشته ای هر کدام بسته به نوع خود، طول عمر متفاوتی دارند اما به طور کلی، میتوان تخمین 1000 ساعت به طور متوسط را برای این روشنایی ها به حساب آورد. برای مثال لامپ های CFL که از نظر فنی نوعی لامپ رشته ای هستند، نسبتا عمر طولانی تری دارند و تقریبا عمر آنها ده برابر بیشتر از لامپ های رشته ای استاندارد میباشد. در هنگام خرید به دلیل وجود طیف گسترده تولید حتماً اطلاعات مربوط به طول عمر ذکر شده را بررسی کنید.

 

لامپ رشته ای در چه طیف رنگی تولید میشود؟

دمای رنگ لامپ های رشته ای معمولاً از سفید تا زرد متغیر است. این شاخصه نیز به مانند مبحث طول عمر میتواند در انتخاب شما تاثیر داشته باشد پس قبل از خرید درجه حرارت رنگ لامپ را بررسی کنید.

حال باید بدانیم هرچه دمای رنگ بالاتر باشد، لامپ نوری سرد تر از خود ساطع میکند، به این معنی که نور سفیدتری تولید می کند و وقتی دمای رنگ پایین تر است، لامپ یک خروجی نور گرم یا زرد می دهد.

دمای رنگ لامپ

 

میزان مصرف انرژی در لامپ ها رشته ای چقدر است؟

این پرسش را میتوانستیم به این صورت که آیا لامپ های رشته ای در مصرف بهینه عمل میکنند نیز مطرح کنیم که در آن صورت در پاسخ بایستی میگفتیم: نه!

بهتر است بدانیم تنها حدود 10٪ از انرژی الکتریکی مورد استفاده توسط یک لامپ رشته ای نور تولید می کند. 90٪ دیگر به صورت گرما ساطع می شود. به دلیل همین اشاعه گرمای زیاد، لامپ های رشته ای را عنوان لامپ های گرمایشی نیز استفاده میکنند.

 

روشنایی های بهینه در مصرف انرژی

لامپ های رشته ای همانطور  که ذکر شد در مصرف انرژی به شدت جنبه غیر اقتصادی دارند و هم اکنون چندین فناوری جدید برای جایگزینی آنها در حال رقابت هستند، از جمله لامپ های CFL (لامپهای کم فشار فلورسنت) و LED ها (دیودهای ساطع کننده نور). حتی برخی از قوانین برای از بین بردن لامپ های رشته ای به منظور استفاده از انواع روشنایی با مصرف انرژی بهینه، در حال اجرا است.

لامپ

اگر کم مصرف ترین نوع لامپ را می خواهید، با لامپ های LED همراه شده و به راحتی یک لامپ رشته ای را با یک لامپ LED جایگزین کنید.