23
سپتامبر

هنگام شکستن لامپ کم مصرف چه کارهایی بایستی صورت گیرد؟

ابتدا بهتر است قبل از شرح کارهایی که بایستی پس از شکستن لامپ کم مصرف انجام دهیم مختصری درباره نحوه عملکرد این روشنایی ها بدانیم.

نحوه عملکرد لامپ های کم مصرف

اساس کار لامپ های کم مصرف جیوه ای و لامپ های فلورسنت همان طور که از نامشان پیداست وابستگی به مواد سازنده آن ها دارد. لامپ کم مصرف برای ایجاد روشنایی به تحریک اتم های مواد سازنده (به طور مثال جیوه) میپردازد به صورتی این اتم ها تحریک شده و تولید گرما و پرتوی های ماوراء بنفش میکند.

با قرار دادن یک صفحه فلورسنتی بر سر راه این پرتوها و برخوردشان به آن، نور سفید یا زرد ایجاد میشود.

 

عواقب تماس با عنصر جیوه

در مورد عنصر جیوه نیز لازم به ذکر است که استنشاق بخارات آن میتواند باعث صدمات جدی به ریه و سیستم تنفسی گردد. مهم‌ترین اثری که جیوه بر بدن می‌گذارد این است که باعث بسته شدن رگ‌های خونی می‌شود.

تماس با جیوه در دوره طولانی باعث آسیب‌های جدی به مغز شده و در نهایت منجر به فوت فرد میگردد. بایستی بدانیم هوایی که در دمای اتاق با بخار جیوه اشباع شده بسیار سمی میباشد پس باید با این عنصر با نهایت دقت رفتار کنیم.

شکستن لامپ

کارهایی که باید پس از شکستن لامپ کم مصرف انجام دهیم

 

قبل از پاکسازی
  • ابتدا افراد یا اگر حیوان خانگی دارید از محل خارج کرده و سپس به مدت 5 الی 10 دقیقه درب و پنجره ها را باز گذاشته و صبور باشید تا تهویه مطبوع انجام شود همچنین راه های ورود به فضاهای دیگر در محل را ببنید.
  • سیستم گرمایش و تهویه مرکزی را به منظور وارد نشدن مواد سمی به این سیستم ها خاموش کنید.
هنگام پاکسازی
  • با توجه به اینکه جاروبرقی می تواند پودر یا بخار حاوی جیوه را پخش کند، توصیه میشود هنگام پاکسازی از جاروبرقی استفاده نکنید مگر اینکه بعد از انجام سایر مراحل پاکسازی.
  • در خلاء وجود جارو برقی بایستی، هنگام جمع آوری شیشه های شکسته و پودر قابل مشاهده با دقت عمل کنیم.
  • هنگام پاکسازی حدالمکان از ماسک استفاده کرده و پس از جمع آوری از یه حوله یا دستمال خیس برای کشیدن به محل شکستگی استفاده کنید تا بخارات را جذب کند.
پس از پاکسازی
  • همانطور که میدانیم نگهداری قطعات شکسته شده در منزل صحیح نیست و پس از جمع آوری بلافاصله همه بقایای لامپ و مواد تمیز کننده از جمله کیسه های جاروبرقی را در فضای باز و محافظت شده منتقل کرده تا بخارات و مواد سمی دفع گردد.